WYDARZENIA

“Baba z Olsztyna” to seria artystycznych happeningów promujących miasto Olsztyn jako miasto sztuki. Pomysłodawcami i mecenasami  tego projektu artystycznego  są: Anna i Tomasz Lella Studio Form Architektonicznych”  Pantel “-architekt Tomasz Lella.

We współpracy z artystami i profesorami Wydziału Sztuki Uniwersytet Warmińsko-Mazurskiego oraz Liceum Plastycznego kreujemy wizerunek miasta Olsztyna jako miasta sztuki.

W 2011 odbyła się pierwsza edycja Baby z Olsztyna. Była ona  bardzo ciepło przyjęta zarówno przez mieszkańców jak i przez odwiedzających region. Tysiące turystów wyjechało z naszego miasta ze zdjęciami  Bab z Olsztyna. W rezultacie tego wydarzenia  Baba z Olsztyna została oficjalną maskotką miasta!

Główną idea projektu wywodzi się z  tajemniczej staropruskiej  kamiennej rzeźby. ”Baba” –  wojownik, dzieło sztuki  stojący  na dziedzińcu olsztyńskiego zamku. Artystyczny happening jest połączeniem dwóch symboli: Baby wojownika i baby kobiety – współczesnej pięknej mieszkanki Olsztyna.

W roku 2012 zorganizowaliśmy II edycję happeningu Baba z Olsztyna pod hasłem –wszystkie Baby do Olsztyna. W happeningu wzięło udział ponad 10 000 mieszkańców Olsztyna i regionu, którzy namalowali własną interpretację baby z Olsztyna. Z tych obrazów powstało jedno Gigantyczne Dzieło Sztuki ustawione w prestiżowym miejscu Starego Miasta na ul. Staszica/ róg Pieniężnego. Oprócz tego około 100 artystów będzie malowało kamienne baby z Olsztyna , które to dzieła sztuki będą stały przez 3 miesiące na terenie Starego Miasta tworząc szlak turystyczny “ Od Baby do Baby”. Dodatkowo w dniach od 01- 03 czerwca Będzie malowanych około 1000 obrazów przez artystów z motywem Baby z Olsztyna . Dzieła te będzie można nabyć u współorganizatora imprezy Lions Club Olsztyn , a cały dochód zostanie przeznaczony zostanie na cele charytatywne i statutowe organizacji.

Warto odwiedzić nasze miasto i zobaczyć nasze BABY!

Zapraszamy, Anna i Tomasz Lella